24 Feb
24Feb

TCMB, politika faizini piyasa beklentileri doğrultusunda %45,00'te sabit bıraktı. Dezenflasyon sürecinin öngörüleri dahilinde ilerlediğini vurguladı. Metinde yurt içi talepteki dengelenmeye ilişkin detaylar verilerek, ücret artışları ve vergi ayarlamaları nedeniyle manşet enflasyonun öngörülerle uyumlu olarak sınırlı artış gösterdiği belirtildi. Ayrıca, tüketim malları ve altın ithalatındaki dengelenmenin güçlü kaldığı, ancak diğer tüketim harcamalarının öngörülenden daha yavaş dengelendiği ifade edildi. Bu harcamaların hizmet harcamaları ve dayanıklı tüketim mallarına yönelik olabileceği belirtiliyor. 

Bitcoin nasıl etkilendi?

Bitcoin'in Cuma günü %5 artarak son bir ayın en yüksek seviyesine ulaşması, Nisan ayında gerçekleşecek olan yarılanma olayı beklentisiyle alım faaliyetlerinin artmasına ve borsa yatırım fonlarından çıkışların yavaşlamasına bağlandı. Bu artışla birlikte, ABD'de listelenen ilk spot bitcoin borsa yatırım ürünlerinin düzenleyici onayı sonrasında Ocak ayından bu yana en yüksek seviyesi olan 47.705 $'lık bir zirveye ulaşıldı. Bitcoin'in yükselişi, düşen faiz oranlarına karşın diğer finans piyasalarının aksine gerçekleşti ve analistler, ETF çıkışlarındaki yavaşlama ve alımlardaki artışın Cuma günkü fiyat artışının arkasındaki başlıca etkenler olduğunu belirtti. 

Dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin, son %3,5'lik artışla 46.946 $'a yükseldi ve bu hafta Ekim ayından bu yana en önemli haftalık artış olan %10'luk bir artışa doğru ilerliyor. Ether de %2,5 artışla 2.486 $'a yükseldi. Analistler, piyasanın Nisan ayında gerçekleşecek olan yarılanma olayına hazırlandığını ve bu yılın başlarında yaşanan "haberleri satmak" fenomeninin ETF çıkışlarındaki yavaşlamayla birlikte kar almanın azalmasıyla dengelendiğini belirttiler. 

Borsa İstanbul nasıl etkilendi?

Endeksin yukarı yönlü seyrinde bir miktar soluklanma görülüyor ve 9.400 seviyesi üzerinde kalıcılığın sağlanamamasıyla kâr realizasyonları artıyor. TCMB'nin politika faizini sabit bırakması piyasada kısa vadeli satışları tetikledi ancak etkisinin uzun vadede netleşmesi gerekiyor. Yüksek faiz ortamını sevmeyen hisse senedi piyasası için faizlerdeki duraklama pozitif karşılanıyor ve TCMB'nin piyasayla iletişimini artırıcı kararları da pozitif algılanıyor. Piyasa şu anda 9.316 seviyelerinde yatay seyrediyor ve odak seviyesi 9.000 olarak belirtiliyor. Bilişim ve GYO sektörlerindeki pozitif seyir dikkat çekiyor. Endeksin tarihi zirvesinde olmasa da teknik anlamda yeni zirveler oluşturan hisseler bulunuyor. Yabancı ilgisinin artmasıyla likiditesi yüksek hisselerin öne çıkması bekleniyor ve konjonktürel şartlara uygun şirketlerde pozitif ayrışmalar bekleniyor.  

Diğer piyasalara etkisi nasıl oldu?

TCMB, para politikasında kararlı bir duruş sergileyerek TL'nin reel değerlenme sürecine katkıda bulunacağını belirtti. Kurum, döviz kuru istikrarı ve para politikası etkinliğine katkı sağlayan faktörleri vurguladı ve TL'nin reel değerlenmesinin enflasyonun ana unsuru olduğunu vurguladı. Kredi büyümesi ve mevduat faizlerinde öngörülenin dışında gelişmeler olması durumunda parasal aktarım mekanizmasının destekleneceğini ve makroihtiyati politikaların uygulanmaya devam edeceğini ifade etti. TCMB, faizleri sabit tutarak enflasyon görünümüne temkinli bir şekilde yaklaşacağını ve aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana kadar para politikası duruşunu koruyacağını vurguladı, bu da faiz indirimlerinde aceleci olmayacağı anlamına gelmektedir. 


Yorumlar
* Bu e-posta internet sitesinde yayınlanmayacaktır.