12 Mar
12Mar


MICROSOFT, OPENAL RAKİBİ MISTIRAL İLE ORTAKLIK KURDU Microsoft, yapay zeka alanında faaliyet gösteren bir Fransız startup olan Mistral ile bir ortaklık kurdu. Bu ortaklık, bulut bilişim hizmetlerini genişletmeye yardımcı olacak. Mistral, yalnızca bir yıl önce Google ve Meta'daki eski araştırmacılar tarafından kurulmuştur. Büyük dil modeli, akıl yürütme açısından gpt-4 ile rekabet eden bir potansiyele sahiptir. gpt-4, Microsoft'un %49 hissesine sahip olduğu Openai tarafından geliştirilmiştir.


NVIDIA PİYASA DEĞERİNİ KORUMAYA DEVAM EDİYORNvidia'nın hisse fiyatı, üç aylık kazançlarının beklentileri aşmasının ardından kazandığı varlığın büyük bir kısmını korudu. Şirketin piyasa değeri bir günde 277 milyar dolar artarak, şimdiye kadar bir şirket için en fazla artışı gösterdi. Piyasa değeri yaklaşık 2 trilyon dolar olan yapay zeka için yüksek kaliteli yonga üreticisi, Microsoft ve Apple'dan sonra en değerli üçüncü Amerikan şirketi haline geldi. Nvidia, tüm teknoloji endüstrisini yükselten bir güç haline geldi.


AVALANCHE ATILIMIAva Labs'in Vryx Stratejisi, 100.000 TPS'yi Hedefliyor. Ava Labs, blockchain teknolojisinde önemli bir oyuncu olarak, yenilikçi ölçeklendirme çözümü Vryx ile dikkat çekiyor. Bu strateji, Avalanche'in işlem hızını dikkate değer bir şekilde 100.000 işlem/saniye (TPS) seviyesine çıkarmayı hedefliyor. Bu gelişme, yüksek hızlı ve verimli işlem işleme yeteneğiyle blockchain için yeni bir çağı işaret ediyor.


SOLANA TOKEN UZANTILARI BAŞLATIYOR Solana, token işlevselliğini arttırarak, geliştiricilere özelleştirilebilir token sahiplik ve kullanım kuralları uygulayarak geliştirilmiş kontrol sağlıyor. Bu gelişme, Solana'nın SPL token standardında "token uzantılarının" etkinleştirilmesi hakkında Solana (SOL) Vakfı'nın son duyurusunun bir sonucudur. Bu token uzantılarının temel amacı, Solana ağında token oluşturan kuruluşların uyum yeteneklerini güçlendirmektir. Solana Vakfı, bu uzantıların işletmelere belirli işlevsellikleri doğrudan token'larına gömebilme imkanı tanıdığını vurgulamaktadır. Artık beyaz listeleme, otomatik işlem ücretleri ve gizli transfer mekanizmaları gibi özellikler mümkün hale gelmiştir ve bu özellikler, önceki yeteneklerden önemli bir yükseltmeyi temsil etmektedir. 


BlackRock, TC Energy'nin Doğal Gaz Boru Hattı Sistemini 1.14 Milyar Dolarlık Anlaşmayla AlacakBlackRock Inc. ve Morgan Stanley yatırım fonları, dünyanın en büyük varlık yöneticisinin altyapıda büyümesiyle, TC Energy Corp'un Portland Doğal Gaz İletim Sistemi'ni yaklaşık 1.14 milyar dolar değerinde bir anlaşmayla satın almaya karar verdiler. BlackRock, alternatif varlık pazarındaki genişleyen pazarda bir oyuncu olmaya çalışıyor, bu yıl Global Infrastructure Partners'ı yaklaşık 12.5 milyar dolar karşılığında satın alırken, sadece bu yıl Kanadalı Solar Inc'in bir koluna 500 milyon dolar yatırım yaptı. TC Energy için, satış, borcunu azaltmak amacıyla bu yıl 3 milyar Kanada doları varlık satma hedefine daha da yaklaştırıyor. 


MİA Teknoloji’den ABD’de 90 milyon dolarlık işbirliğiBilişim ve teknoloji alanında yazılım geliştiren MİA Teknoloji, ABD’li bir firma ile sağlık alanındaki yazılımlarının lisans haklarının devrine ilişkin sözleşme imzaladı. Sağlık yazılım lisans haklarının şirketin yüzde yüz iştiraki olan New York merkezli MIA Tech Corporation unvanlı iştirakine devredilmesi ve iştirak şirketinin yüzde 51 hissesinin ABD merkezli yatırımcı firmaya satılmasına ilişkin sözleşme dün düzenlenen bir törenle imzalandı. Sözleşme ile MIA Tech Corporation şirketi toplamda 90 milyon dolarlık bir lisans satışı gerçekleştirecek. MİA Teknoloji bu ortaklık ile 46 milyon doları kasasına koyacak.Yorumlar
* Bu e-posta internet sitesinde yayınlanmayacaktır.