26 Feb
26Feb

HPI: HOUSE PRICE INDEX

ABD KONUT FİYAT ENDEKSİ NEDİR?

Konut fiyatlarının birçok koşulun göz önünde bulundurularak belirlenmesidir. Her ayın son haftasında belirlenir ve yayınlanır.

NE İŞE YARAR?

⦁     Konut alacak veya satacak olan kişilerin evlerin doğru değerini bulmasına yardımcı olur.

⦁     Ülkelerin ekonomik durumları ile ilgili bizlere bilgi verir.

⦁     Borsadaki olası değişimleri okumamıza yardımcı olur.

⦁     Fiyat artışları bu alanı canlandırarak güveni arttırır ve tüketicinin yatırımını arttırır. Dolayısıyla talep artar ve ekonomik büyüme gerçekleşir.


ABD’DE KULLANILAN EN YAYGIN ENDEKSLER

Case-Shiller Konut Fiyat Endeksi: Bu endeks, 20 büyük ABD şehrindeki konut fiyatlarını takip eder ve S&P Dow Jones Indices tarafından yayımlanır. Endeks, ev fiyatlarının değişimini yüzde olarak gösterir ve genellikle konut piyasasındaki eğilimleri ölçmek için kullanılır.

FHFA Konut Fiyat Endeksi: Federal Housing Finance Agency tarafından yayımlanan bu endeks, ABD'deki tek aile konutlarının değerlerini takip eder. Endeks, Fannie Mae ve Freddie Mac gibi devlet destekli konut kredisi veren kuruluşların verilerine dayanır.

CoreLogic Ev Fiyat Endeksi: Bu endeks, ABD'deki konut fiyatlarını takip etmek için kullanılır ve CoreLogic adlı bir veri analizi şirketi tarafından yayımlanır. Endeks, ülke genelindeki konut fiyatlarını ve bu fiyatların nasıl değiştiğini ölçer.


ENDEKSLER KULLANILIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Bu endeksler farklı veriler ve ölçüm teknikleri kullanır; bu nedenle farklı sonuçlar üretir. Örneğin, HPI tüm evleri eşit olarak değerlendirirken S&P CoreLogic ve Case-Shiller Konut Fiyat endeksleri değer ağırlıklıdır. Ayrıca, Case-Shiller endeksleri yalnızca satın alma fiyatlarını kullanırken tüm işlemleri içeren HPI, yeniden finansman değerlendirmelerini de içerir. HPI ayrıca daha geniş kapsama alanı sağlar.


ABD’DE SON BİR YILLIK DURUMABD’de konut fiyatları 2023 Mart ayından Haziran ayına kadar güzel artışlar göstermiş olup Temmuz ayında beklentiyi şaşırtıp düşüş göstermiştir. Ağustos ayından itibaren bir yükselip bir düşüş yapmış olup 2024 Ocak ayında bir yükselme göstermiş ve Şubat ayı içinde bir yükseliş beklentisine sokmuştur.


Yorumlar
* Bu e-posta internet sitesinde yayınlanmayacaktır.